Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Psychoterapia pri SAD

Psychoterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby väčšiny typov depresií. Pri SAD často nie je potrebná, pretože táto choroba je priamo spôsobená nedostatkom prirodzeného slnečného žiarenia a jeho vplyvom na chemické procesy v mozgu, takže najjednoduchšia cesta k náprave vedie práve touto cestou. Napriek tomu sa ale ukazuje, že môže byť veľmi prínosná, pretože dokáže zmeniť pohľad chorých na ich osobnú situáciu a dodá im silu vziať svoj život do vlastných rúk a aktívne hľadať riešenia.

 

Najčastejšie používanou psychoterapeutickou metódou pri SAD je kognitívno behaviorálna terapia (CBT), ktorá vznikla v 20. rokoch minulého storočia, kedy jej zakladateľ Aron Beck prišiel s prevratnou teóriou, že spôsob nášho myslenia ovplyvňuje našu náladu. Dnes nám tento poznatok môže prísť samozrejmý, v dobe svojho vzniku to však bola myšlienka vskutku novátorská. Vtedajší psychiatri síce vedeli, že depresívni pacienti mávajú skľučujúce myšlienky, považovali to však iba za klinický obraz choroby, ktorý sa nepokúšali nijako zmeniť. Lenže vzťah medzi myslením a pocitmi je obojsmerný: platí nielen to, že keď sme v depresii, myslíme negatívne, ale aj to, že negatívne myšlienky depresiu vyvolávajú.

V súčasnosti je CBT dôležitým pilierom u väčšiny typov depresívnych porúch a pomerne sľubné sú aj štúdie skúmajúce jej využitie pri SAD. Dr Kelly Rohanov, profesorka klinickej psychológie University of the Health Sciences v Marylande napríklad porovnávala účinnosť kognitívne behaviorálnej terapie a svetelnej terapie. Skupina pacientov s SAD, ktorí sa podrobili CBT, sa zúčastnila šesťtýždňového programu (po dvoch sedeniach týždenne), ktoré zahŕňal napríklad sebavzdelávanie, vyhľadávanie potešujúcich aktivít, odhaľovanie spôsobov, akými naše myslenie ovplyvňuje náladu, či nápravu negatívnych presvedčení o sebe samom a chybných myšlienkových vzorcov . Výsledky boli pomerne prekvapujúce. Účinnosť CBT sa totiž ukázala prakticky porovnateľná so svetelnou terapiou a pacienti, ktorí ju absolvovali, mali aj v nasledujúcom roku nižšiu pravdepodobnosť návratu ťažkostí - boli totiž schopní oveľa účinnejšie pracovať na konkrétnych zmenách vo svojom živote. Dr Rohanov navyše ukázal, že zmena myšlienkovej schémy dokáže aj priamo ovplyvňovať chemické pochody v našom mozgu!

Ako CBT pracuje


CBT primárne nehľadá príčiny problémov, ale sa zameriava skôr na výučbu ich zvládania. Snaží sa určiť a opraviť chybné interpretácie udalostí a negatívne myšlienky, ktoré navodzujú a udržujú depresívnu náladu. Veľmi dôležitou súčasťou je zmena myšlienkových schém o sebe samom i okolitom svete. Osoby trpiace depresiou majú totiž obvykle sklony k prekrúcaniu reality: vnímajú celý okolitý svet ako strašné miesto k životu, majú sklony k čiernobielemu videniu, zveličujú význam negatívnych udalostí a majú pocit, že všetko zlé sa deje len kvôli nim, a tiež budúcnosť vidia výhradne v čiernych farbách. Úlohou terapeuta je tiež poskytnúť chorému určitý nadhľad nad situáciou a viesť ho k tomu, aby sám hľadal nové pohľady, iné vysvetlenie aj možné scenáre pre budúcnosť - a to tak, aby si túto stratégiu osvojil a v budúcnosti sa zaobišiel bez neho.

Výhodou CBT je aj to, že nie je príliš časovo náročná - celková doba liečby len výnimočne presiahne jeden rok.

 

Další články