Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Liečba pomocou antidepresív

Pri liečbe klasických depresií obvykle antidepresíva predstavujú metódu prvej voľby. Ich použitie pri SAD zatiaľ nie je tak dôkladne preskúmané, napriek tomu i tu môžu byť veľmi užitočné. Doterajšie štúdie totiž naznačujú, že pokiaľ sú vhodne zvolené a dávkované, môže byť ich účinnosť porovnateľná zo svetelnou terapiou. Nevýhodu však predstavuje predovšetkým oveľa vyšší výskyt negatívnych vedľajších účinkov.

 

Využitím antidepresív pri SAD sa do hĺbky venoval napríklad kanadský bádateľ R.W. Lam. Keď porovnával pacientov so svetelnou terapiou (30 minút denne po 8 týždňov, s intenzitou 10 000 lux) a antidepresívami Prozac, zaznamenal pri obidvoch skupinách takmer zhodný ústup príznakov. 

Ako lieky fungujú

Pri depresiách (či už tých klasických alebo sezónnych vrátane SAD) dochádza v mozgu k úbytku tzv. neurotransmiterov, teda látok, ktoré zaisťujú prenos signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami. Vedci zatiaľ popísali viac ako 300 druhov neurotransmiterov, pri vzniku depresie však hrá zásadnú úlohu narušená produkcia troch z nich: dopamínu (spôsobuje poruchy pozornosti, motivácie a sklon k závislostiam), norepinephrínu (stojí za vznikom letargie, poklesu energie a zhoršeniu mentálnych funkcií) a serotonínu (spôsobuje poruchy pamäti, nálady, spánku a vznik úzkosti). A práve metabolizmus niektorej z týchto troch látok ovplyvňuje väčšina antidepresív.

Kedy im dať prednosť

Aj keď je možné pomocou antidepresív v mnohých prípadoch dosiahnuť podobný efekt ako pri liečbe svetlom, zostáva svetelná terapia pri SAD metódou prvej voľby, a to predovšetkým kvôli minimu nežiadúcich vedľajších účinkov. Tých majú totiž antidepresíva celý rad – medzi najčastejšie patrí nevoľnosť, bolesti hlavy, apatia, strata motivácie, sucho v ústach či sexuálna dysfunkcia. Nevýhodou antidepresív je i pomalý nástup účinkov, pretože prvú úľavu pacient zaznamená až po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania (u svetelnej terapie môžeme už po týždni zaznamenať citeľný ústup niektorých príznakov). Preto sa využívajú najmä u pacientov, u ktorých liečba svetlom neprináša žiadúce výsledky, poprípade u tých, ktorí z nejakého dôvodu nie sú schopní absolvovať pravidelné sedenia pred svetelným boxom. U zvlášť ťažkých prípadov SAD sa môžu oba postupy kombinovať.

Ako vybrať ten pravý?

Vhodné antidepresívum musí vždy vybrať odborník – psychiater. Väčšinou volí najprv tie ktoré sú pre použitie pri SAD dobre preskúmané, a pokiaľ ich pacient zle znáša, pokračuje v hľadaní optimálneho lieku.

Najlepšie preskúmaným liekom v rámci použitia pri SAD je pritom Wellbutrin, ktorý obmedzuje spätné vychytávanie dopamínu a norepinefrínu a výrazne zlepšuje úroveň energie a znižuje letargiu. Samostatne, teda bez použitia svetelnej terapie či psychoterapie, zmierňuje rozvoj príznakov o 35-50 %. Dobré skúsenosti majú psychiatri i s liekmi z kategórie selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu a to najmä u pacientov, ktorí trpia úzkosťou.

Ako antidepresíva užívať?

Pri klasických depresiách je potrebné lieky brať dlhodobo a bez prerušenia. U SAD to väčšinou nie je potrebné, tu je ho naopak väčšinou potrebné na jar a v lete vysadiť. Užívanie je vhodné znovu obnoviť niekoľko týždňov pred tým, ako sa obvykle objavujú prvé príznaky choroby, teda na začiatku jeseni.

 

Ďalšie články