Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Najčastejšie otázky

Prerušenie terapie

Môžem svetelnú terapiu v priebehu jesene a zimy na pár dní prerušiť, napríklad keď idem na víkend preč a nemôžem brať so sebou svetelný box?

V priebehu septembra a októbra, či naopak v marci a apríli, nie je každodenné pôsobenie nevyhnutné, a pri krátkej pauze preto väčšinou k výraznejšiemu zhoršeniu ťažkostí nedôjde. Vo "vrcholiacej sezóne", teda od decembra do februára môže naopak byť aj krátke vysadenie terapie problém. Záleží ale na citlivosť každého jedinca. Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorý na sebe účinky liečby svetlom zacítili už po pár dňoch, pravdepodobne zaznamenáte zhoršenie stavu už po krátkom prerušení terapie. Vysadenie na jeden deň ale zvyčajne problém neznamená - jeho negatívny efekt na sebe pocítia len extrémne citliví jedinci. Záleží tiež na tom, ako príslušnú pauzu strávite - pobyt na horách pri slnečnom počasí môže mať dokonca lepší efekt ako sedenie pred svetelným boxom. Alternatívou na viacdenné cesty je tiež napr. použitie svetelného šiltu (light Visor) alebo menšieho svetelného boxu s LED diódami.

Zvyšovanie dávok

Svetelnú terapiu využívam na liečbu SAD niekoľko sezón. V poslednej dobe sa mi ale zdá, že sa jej efekt znižuje a musím zvyšovať dávky. Môže vzniknúť na tento spôsob liečby návyk?

Na svetelnú terapiu návyk nevzniká, jej účinnosť sa v priebehu rokov neznižuje, a za normálnych okolností nie je preto potrebné zvyšovať dávky. V niektorých prípadoch sa môže stať, že aj keď liečba doposiaľ zaberala dobre, zrazu dochádza k zhoršeniu stavu, väčšinou je však príčina na strane pacienta - napríklad, keď začal terapiu aplikovať nepravidelne, zhoršili sa podmienky v jeho okolí (napríklad vyšší stres v zamestnaní), riešil nejaké rodinné problémy apod. Dôvodom klesajúcej účinnosti môže byť aj starnutie svetelného boxu - v tomto prípade pomôže výmena žiariviek.

Negatívne účinky

svetelná terapia nejaké negatívne účinky?

Na rozdiel od iných druhov liečby (napr. užívanie antidepresív) býva svetelná terapia vo väčšine prípadov veľmi dobre tolerovaná. Nežiaduce vedľajšie príznaky sa objavujú len u zanedbateľného percenta pacientov, a navyše sú zvyčajne len veľmi mierne. Prípady, kedy negatíva liečby svetlom preváži jej prínos, sú preto naozaj vzácne. Z nepríjemných vedľajších príznakov sú najčastejšie bolesti hlavy, kedy pomáha dočasne zvýšiť vzdialenosť od prístroja, a nespavosť, ktorá sa zvyčajne prejaví pri aplikácie svetla v neskorých večerných hodinách. Opatrní buďte v prípade podráždenosti, úzkosti a nadmernej aktivity. V tomto prípade skráťte dobu terapie, a ak to nepomôže, navštívte odborníka - mohlo by sa totiž jednať o prvé prejavy mánie alebo hypománie, čo je závažný stav vyžadujúci liečbu.

Vplyv na oči

Je používanie svetelného boxu bezpečné pre oči?

Svetelná terapia je pre oči veľmi bezpečná. Za takmer tridsať rokov jej používania nebol zaznamenaný jediný prípad poškodenia zraku. Riziko tak predstavujú v podstate len nekvalitné prístroje, ktoré nespĺňajú bezpečnostné štandardy (najmä u LED diód je potrebné vyžadovať fotobiologickú bezpečnosť). Určitá opatrnosť je na mieste len u osôb, ktoré trpia niektorou z očných chorôb. Niektoré problémy v oblasti sietnice, ako napríklad makulárnej degenerácie alebo retinitis pigmentosa, sa totiž môžu pri pôsobení veľmi jasného svetla zhoršiť (citlivosť sietnice na svetlo niekedy negatívne ovplyvňujú aj lieky zvyšujúce fotosenzitivitu kože).

Ohrozenie detí

Mám malé deti, ktoré sa v priebehu terapie radi pohybujú okolo mňa. Nemôže im jasné svetlo uškodiť?

Na liečbu detí sa síce používa nižšia intenzita svetla ako u dospelých (obvykle 2500 lux), ani v prípade silnejších boxov však žiadne nebezpečenstvo nehrozí - stále ide o intenzitu mnohonásobne nižšiu ako počas letného slnečného dňa. Deti navyše väčšinou nesedia celú dobu čelom k prístroju, ale stále sa pohybujú, takže do ich očí dopadá oveľa menej lúčov. Určité nebezpečenstvo by jasné svetlo mohlo predstavovať pre citlivé oči dojčiat. Ak musíte teda v priebehu terapie dojčiť, držte jeho tvár odvrátenú od boxu. Ak však máte pocit, že sa vaše deti okolo nepohybujú len kvôli vašej prítomnosti, ale skôr podvedome vyhľadávajú jasné svetlo, starostlivo ich sledujte - môže to totiž znamenať, že po vás dispozície k SAD zdedili.

Svetlo v tehotenstve

Môžem svetelnú terapiu aplikovať aj v priebehu tehotenstva, alebo ju musím ukončiť?

Tehotenstvo rozhodne nie je dôvodom na ukončenie svetelnej terapie. Naopak predstavuje veľmi bezpečnú alternatívu liečby - na rozdiel od antidepresív, ktorá sa v tehotenstve a pri dojčení príliš neodporúčajú, nemá totiž prakticky žiadne vedľajšie účinky a nijako neovplyvňuje vývoj plodu (z tohto dôvodu sa v tehotenstve odporúča aj u klasických, nesezónnych depresií. Vplyvom iného hormonálneho nastavenia organizmu sa však môže zmeniť ako intenzita depresie a ostatných príznakov, tak aj ženina citlivosť na pôsobenie svetla. Pri výskyte nepríjemných príznakov alebo pri znížení účinnosti je preto potrebné upraviť dobu pôsobenia alebo vzdialenosť od prístroja.