Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Efekt svetelnej terapie

Svetelná terapia zaberá u viac ako 80 % pacientov trpiacich sezónnou afektívnou poruchou a jej prínos je skutočne mimoriadny. V mnohých prípadoch dôjde k úplnému vymiznutiu nepríjemných príznakov choroby, u tých ostatných aspoň k ich výraznému zmierneniu, ktoré nemocným umožní normálne každodenné fungovanie.

Pri zahájení terapie treba mať trpezlivosť, a keď sa zlepšenie nedostaví v priebehu pár dní, nebrať to ako dôvod k jej ukončeniu. Niektoré prejavy sa totiž môžu zlepšiť behom pár dní, iné však môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov po zahájení liečby.

Ako prvé sa obyčajne dostavuje mierne zlepšenie nálady, zmiernenie únavy a príliv energie – väčšina ľudí ju pocíti za 3-5 dní po začiatku terapie. Postupne sa začne skracovať i potrebná doba spánku, zmierni sa chuť na sladké a tučné pokrmy a bežné každodenné činnosti prestanú byť neúnosnou záťažou. O niečo neskôr sa zlepšia tiež kognitívne schopnosti (vrátane pamäti a sústredenia) a vráti sa chuť k vykonávaniu fyzických aktivít a sexu.

Najlepšie na liečbu obvykle reagujú ľudia, ktorí v priebehu jesene a zimy doslova „hladujú“ po svetle, podvedome vyhľadávajú svetlé miesta a radujú sa z každého slnečného dňa. V prípade pacientov, ktorí sú v priebehu depresívneho obdobia precitlivení na svetlo a skôr vyhľadávajú šero, býva efekt slabší, ústup problémov trvá dlhšiu dobu, a niekedy môže dokonca dôjsť k ich zhoršeniu.

Ďalšie články