Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Ako vybrať plnospektrálny simulátor slnka

Svetelný box je pri liečbe SAD základnou pomôckou. Ak sa chcete vyhnúť zložitému dochádzaniu do špecializovaných centier a liečiť sa pohodlne v domácich podmienkach, potom sa bez jeho nákupu nezaobídete.

Viac

Čo je SAD?

Medvede ukladajúce sa k zimnému spánku alebo dve osoby v jednom tele - tak si pripadajú ľudia, ktorí trpia sezónnou afektívnou poruchou čiže SAD, často tiež prezývanou "zimná depresia". Kým na jar a v lete výkonní, plní energie, spoločenskí, komunikatívni a aktívni, v chladnej polovici roka trpia extrémnou únavou, ospalosťou či poruchami nálad, zhoršuje sa im pamäť, sústredenie aj pracovná výkonnosť, strácajú záujem o sex a akékoľvek kontakty s druhými ľuďmi .

Viac

Zásady svetelnej terapie

Svetelná terapia je pri SAD metódou prvej voľby. Zaberá totiž u viac ako 80% pacientov a má len úplné minimum vedľajších účinkov. Aby však bola dostatočne efektívna, je potrebné dodržiavať niektoré dôležité zásady.

 

Viac

Efekt svetelnej terapie

Svetelná terapia zaberá u viac ako 80 % pacientov trpiacich sezónnou afektívnou poruchou a jej prínos je skutočne mimoriadny. V mnohých prípadoch dôjde k úplnému vymiznutiu nepríjemných príznakov choroby, u tých ostatných aspoň k ich výraznému zmierneniu, ktoré nemocným umožní normálne každodenné fungovanie.

Viac

Keď sa telu cnie po slnku - Čo by sme mali vediet o SAD

Autor: Peter Sale

Jeseň je ako deka, ktorú na vás niekto hodí. Kým sivé mraky zakrývajú oblohu, vaše telo márne túži po slnku a život sa stáva bremenom. Už len vstať ráno z postele je nadľudská úloha. Nemáte chuť sa s nikým baviť a najmenší problém znamená neprekonateľnú prekážku. Tak len ticho závidíte medveďom: mocť tak zaliezť a prebudiť sa až na jar ... Zažívate počas jesene a zimy podobné pocity? Potom je možné, že aj vy trpíte sezónnou afektívnou poruchou známou aj pod názvom "zimná depresia".

 

Viac

Keď sa telu cnie za slnkom – Ako praktikovať svetelnú terapiu

Autor: Peter Sale

Čo všetko môžem od svetelnej terapie očakávať?

Vo väčšine prípadov sa dostavuje radikálne zlepšenie všetkých príznakov SAD. Najskôr sa obvykle dostavuje veľký nárast energie. Dr Lee Hartleyová, terapeutka špecializujúca sa na liečbu pomocou svetla, popisuje svoju osobnú skúsenosť: "Keď som svetelnú terapiu začala skúšať na sebe, zrazu som sa spontánne začala prebúdzať o dve hodiny skôr ako zvyčajne. Pritom som ale nebola unavená a ospalá, ale naopak až nezvyčajne vitálna. Do svojho nabitého denného rozvrhu som tak získala príjemný čas navyše. "

Viac

Keď sa telu cnie po slnku - Ďalšie dôležité informácie o SAD

Autor: Peter Sale

Koho SAD ohrozuje?

Presné štatistiky, koľko ľudí u nás trpí sezónnou afektívnou poruchou, nie sú k dispozícii. Podľa výsledkov zahraničných štúdií možno ale odhadnúť, že je to minimálne 5% populácie, v Českej viac ako pol milióna Čechov a Moravanov. Ďalších 5-7% potom trpí tzv. subklinickou formu SAD, keď síce pacient nezodpovedá diagnostickým kritériám SAD, ale napriek tomu pociťuje rad jeho príznakov v rôznej intenzite. Vzhľadom k malej informovanosti ľudí o SAD je ale možné, že mnoho postihnutých osôb nikdy odborníka nenavštívi, a celkové číslo tak bude oveľa vyššie.

Viac