Produkty
Video

Život v lepšom svetle
Vplyv plnospektrálneho osvetlenia

Najobľúbenejšie produkty
Banner

Rizikové faktory vzniku SAD

Hlavnou príčinou vzniku SAD je pravdepodobne zvýšená tvorba a obmedzené odbúravanie melatonínu spôsobené nedostatkom prirodzeného svetla v jesenných zimných mesiacoch. Vďaka tomu je výskyt tejto choroby vysoký v oblastiach ďaleko od rovníka, kde je celkovo menej slnečného svitu a veľký rozdiel medzi dĺžkou dňa v jednotlivých ročných obdobiach. Zďaleka nie každý, kto žije na severe, však sezónnou afektívnou poruchou ochorie. Aké sú teda hlavné rizikové faktory jej vzniku.

Miesto bydliska

Ako sme už spomenuli v úvode, výskyt ochorenia stúpa so vzdialenosťou od rovníka. Zatiaľ čo na slnečnej Floride, ktorá leží na 27 ° severnej šírky, trpí SAD len 1,4% populácie, o trinásť stupňov severnejšie, v New Yorku, je to už 4,7%, a v nórskom Osle (59 ° severnej šírky), dokonca 14%! Podobnú závislosť na zemepisnej polohe preukazuje aj miernejšia forma príznakov označovaná ako winter blues, ktorá pritom postihuje ešte väčšie percento populácie ako plne rozvinutá forma choroby. Riziko prepuknutia choroby pritom výrazne stúpa u ľudí, ktorí sa v poslednej dobe presťahovali severnejšie, zatiaľ čo pôvodné populácie žijúce v severných oblastiach sú v tomto smere výrazne odolnejšie (napríklad na Islande, kde žije minimum prisťahovalcov, trpí SAD len necelé 4% populácie, hoci leží okolo 63. rovnobežky). Zrejme z tohto dôvodu sú tiež obyvatelia USA a Kanady, kde žije len málo pôvodných obyvateľov, postihnutí touto chorobou oveľa častejšie než Európania (až dvakrát častejšie).

Životný štýl

Rozhodujúce tiež je, koľko času ľudia trávia na prirodzenom slnečnom svetle - vidiečania sú tak ohrození oveľa menej než obyvatelia miest.

Pohlavie

Vznik SAD súvisí s vylučovaním pohlavných hormónov. Dr. Suzan Swede, ktorá sa zaoberala SAD u detí, zistila, že v mladšom školskom veku postihuje približne rovnaké percento dievčat a chlapcov, s nástupom puberty však dievčatá získavajú jednoznačnú prevahu. N.E. Rosenthal a Siegfriedovi Kasper zase preukázali, že rozdiel vo výskyte tejto choroby je medzi oboma pohlaviami najväčší v čase medzi 20 a 40 rokmi (vtedy postihuje ženy 4x častejšie ako mužov) a v okamihu, kedy u žien prichádza k slovu menopauza, sa ich počet opäť vyrovnáva.

Dedičnosť

Určitú úlohu hrá aj dedičnosť - SAD často postihuje viac členov jednej rodiny, a vedci dokonca objavili konkrétne gény, ktoré môžu byť za vznik ochorenia zodpovedné. Ide najmä o časť génu označovanú ako 5-HTTLPR, ktorá ovplyvňuje produkciu serotonínu.

Očné choroby

Súvislosť niektorých očných chorôb očí a vzniku SAD nie je zatiaľ spoľahlivo potvrdená, napriek tomu ju nemožno vylúčiť. N.E Rosenthal napríklad uvádza prípad jedného zo svojich pacientov, päťdesiatročného inžiniera, u ktorého sa príznaky rozvinuli po tom, čo ochorel šedým zákalom. Pri tejto chorobe totiž dochádza k zakaleniu očnej šošovky, ktorá potom do oka prepustí len obmedzené množstvo svetla.

Další články