Zásady svetelnej terapie
Svetelná terapia je pri SAD metódou prvej voľby. Zaberá totiž u viac ako 80% pacientov a má len úplné minimum vedľajších účinkov. Aby však bola dostatočne efektívna, je potrebné dodržiavať niektoré dôležité zásady.
Psychoterapia pri SAD
Psychoterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby väčšiny typov depresií. Pri SAD často nie je potrebná, pretože táto choroba je priamo spôsobená nedostatkom prirodzeného slnečného žiarenia a jeho vplyvom na chemické procesy v mozgu, takže najjednoduchšia cesta k náprave vedie práve touto cestou. Napriek tomu sa ale ukazuje, že môže byť veľmi prínosná, pretože dokáže zmeniť pohľad chorých na ich osobnú situáciu a dodá im silu vziať svoj život do vlastných rúk a aktívne hľadať riešenia.
Liečba pomocou antidepresív
Pri liečbe klasických depresií obvykle antidepresíva predstavujú metódu prvej voľby. Ich použitie pri SAD zatiaľ nie je tak dôkladne preskúmané, napriek tomu i tu môžu byť veľmi užitočné. Doterajšie štúdie totiž naznačujú, že pokiaľ sú vhodne zvolené a dávkované, môže byť ich účinnosť porovnateľná zo svetelnou terapiou. Nevýhodu však predstavuje predovšetkým oveľa vyšší výskyt negatívnych vedľajších účinkov.
Ako to funguje - efekt svetelnej terapie
Svetelná terapia zaberá u viac ako 80 % pacientov trpiacich sezónnou afektívnou poruchou a jej prínos je skutočne mimoriadny. V mnohých prípadoch dôjde k úplnému vymiznutiu nepríjemných príznakov choroby, u tých ostatných aspoň k ich výraznému zmierneniu, ktoré nemocným umožní normálne každodenné fungovanie.